On üsna mõistetav, et koristamine ei ole paljude jaoks just kõige eelistatum tegevus, kuid tasub teada, et selle võib märksa meeldivamaks muuta ainuüksi õige ja hea abivahend. Mikrokiudlappi saab õigusega nimetada parimaks puhastusabiliseks, kuna sageli piisabki edukaks puhastustööks vaid puhtast veest ja mikrokiudlapist. Mida on kasulik mikrokiudlapi kohta teada?

Miks on mikrokiudlapp efektiivne?

Nagu nimigi ütleb, koosneb mikrokiudlapp paljudest mikroskoopilistest kiududest. Kimbuks kokku köidetud polüester ja polüamiid lõhestatakse spetsiaalse tehnoloogia abil ülipeenikesteks kiududeks (mikrokiud on umbes 60 korda peenem kui juuksekarv, kanga 1 grammis on 9000 meetrit niiti). Puhastamisel tungivad need kiud kiiluna mustuse alla ja kiududevaheline vaba ruum täitub mustusega. Nii toimib see vaid siis, kui kasutame mikrokiudlappe väheniiskelt. Kui teeme need päris märjaks, täidab liigne vesi kiududevahelise vaba ruumi ning mustusel pole enam kusagile minna.

Mikrokiud vs tavaline kiud

Mikrokiudlapi kasutusviisid

Kõige efektiivsemalt eemaldab mikrokiudlapp tolmu kuivana või kergelt niiskena. Tolmupühkimiseks õige niiskusega lapi saab siis, kui sellele paar korda pihustist vett pritsida. Määrdunud pindade puhastamiseks tuleb lapp teha niiskemaks ja seejärel pühkida pinnad puhtaks. Märjaks saanud lapp tuleb asendada kuiva ja puhtaga. Puhastusaine lahust läheb vaja vaid eriti määrdunud pindadel, vajadusel köögis, vannitoas või WC-s. Sageli saab hakkama vaid puhta vee ja mikrokiudlapiga.

Mikrokiudlapp on puhastamisel äärmiselt tõhus, kuna eemaldab pinnalt koos mustusega lausa 99% mikroobidest. Tavalised lapid eemaldavad vaid 33%. Seega, kui soovite viirusehooajal hoida pinnad haigusetekitajatest vabana, siis piisab ainuüksi veega niisutatud puhta mikrokiudlapiga pühkimisest. Desinfitseerivat vahendit ei olegi tarvis.

Mikrokiudlappe on saadaval eri suurustes ja värvides, seega on lihtne ja vahva luua omale koristamiseks hea süsteem (nt kollased lapid on vannitoa puhastamiseks, punased köögi jaoks jne). Suuremaid lappe on võimalik paigaldada mopialustele või põrandakuivatajatele ja pesta nendega edukalt ka põrandaid. Seesugune põrandapesu on mugav, kuna põrand kuivab sekunditega.

Ettevaatlik tuleb olla aga värvitud pindade puhastamisel, sest mikrokiudlapp võib värvi maha hõõruda. Samuti ei sobi mikrokiudlapp õlitatud pindade puhastamiseks.

Mikrokiudlapi voltimine

Koristamisel aja kokkuhoidmiseks ja ideaalse puhtuse saavutamiseks on mõistlik selgeks õppida lapi voltimistehnika. Nii saate külgi vahetades ühe lapiga pikemat aega puhastada ega aja mustust ja mikroobe laiali.

Murdke lapp pikuti pooleks ja tõstke veel kord pooleks. Nii saate kasutusvalmis lapi, millel on pühkimiseks 8 külge. Kui kasutatud pool saab mustaks, pöörake lapp teistpidi. Kui ka see on must, pöörake määrdunud pooled vastamisi, nüüd on jälle välimised pooled puhtad. Pühkige S-kujuliste liigutustega.

Oluline on kasutada puhast lappi ja pühkida piisavalt sageli, alustades puhtamatelt ja liikudes järjest mustematele pindadele, vältides lapiga mustuse edasikandmist.

Mikrokiudlapi voltimine

Õige hoolduse korral kestavad mikrokiudlapid kaua

Kindlasti on tähtis silmas pidada, et hooldamata mikrokiudlapp ei ole kuidagi parem tavalisest puuvillalapist. Kui aga hoolitseda mikrokiudlapi eest õigesti, teenib see aastaid.

Mikrokiudlapi pesemissoovitused:

– Enne esimest kasutamist pesta korralikult pesumasinas, et eemaldada tootmisest jäänud kiududevaheline aine

– Masinpesu 60–90 kraadi (külmem vesi ei too mustust kiudude vahelt välja)

– Lahtine mustus tuleb eemaldada
– Mitte kasutada zeoliiti sisaldavaid pesupulbreid. Parem on kasutada pesugeeli. Võib pesta ka ainult puhta veega.

– Pesuvahendit tuleks panna 25–50 protsenti tavalise pesu jaoks soovitatud kogusest

– Vältida tuleks pleegitus- ja loputusaineid (viimane eemaldab riidekiust staatika, mis on abiks tolmu sidumisel)
– Kui pesta lappe koos teiste riiete või koristustekstiilidega, siis tuleb kasutada pesukotti, kuna puuvillased jms kiust tekstiilid võivad rikkuda mikrokiu omadusi

Jätke hüvasti tavaliste puhastuslappidega, võtke koristamisel appi hoopis mikrokiudlapid!