Kas oled vahel ehmatusega avastanud, et sinu kuivainekapis toiduainete sees toimub kummaline elutegevus? Märkad seal väikesi koiliblika-laadseid olendeid, võrgutaolisi moodustisi, ussikesi ja muud mitte just meeldivat kraami. Need olendid on leedikud ja neile meeldib rikkuda pea kõik, mida kuivainekapis leidub – jahu, pudruhelbed, manna, riis. Nad ei põlga ära rosinaid, pähkleid ega isegi soola mitte. Ka kinnised pakid ja isegi korralikult suletud kuivainete purgid ei pruugi leida armu – ühesõnaga on leedikud üks igavene nuhtlus, sest võitlus nendega on raske, kuid õnneks mitte päris võimatu.

Mismoodi leedik meie kodudesse jõuab?

Tegemist ei ole kindlasti ainuüksi pererahva enda hooletusega, sest kahjurid jõuavad kuivainekappi enamasti toidupoest. Tavaliselt ei ole meil poest jahupakki haarates aimugi, et just seal sees võib olla saastunud kaup. Niisiis on leedikute ilmumine sinu koju puhas ebaõnne võidukäik. Putukate munad võivad sattuda kõikidesse kuivainepakkidesse ja enne neid ei näegi, kui neist saavad röövikud, kes hakkavad võrgendit kuduma. Enamasti jõuavad leedikud meieni koos kuivatatud puuviljade transpordiga soojema kliimaga maadest. Puuvilju kuivatatakse õhu käes, kus need saastuvad munadega. Jahu sisse satuvad putukad aga vaheladudes, kus hoitakse veel pakendamata jahusaadusi.

Vabanemine võib osutuda peavaluks

Leedikutest lahtisaamine võib olla üsna keeruline. Mõnel juhul võib tekkida kohe soov haarata mürgi järele, kuid see võiks jääda siiski viimaseks hädaabinõuks. Mürk ei mõju eriti kaua, ei ole teie pere tervisele kasulik ja ei jõua nagunii igale poole, kuhu oleks vaja.

Otse loomulikult tasub kõik saastunud kuivained kiiresti ära visata ja kapid korralikult tolmuimejaga puhtaks tõmmata ning äädikalahusega või muu desinfitseeriva vahendiga üle pesta. Kuid isegi see ei pruugi esimese korraga aidata, sest leedikud võivad muneda sisuliselt igale poole ja nende sigimine toimub hämmastavalt kiiresti.

Kui teil on olemas ruumikas sügavkülm, siis see on juba pool võitu, sest miinuskraadid hävitavad putukad ja nende võimalikud munad suhteliselt kiiresti (jälgige, et külmik töötaks maksimumtemperatuuril). Asetage poest ostetud uued kuivained mõneks ajaks sügavkülma.

Kuivaineid ei maksa pikaks ajaks seisma jätta

Leediku munast areneb röövik juba mõne nädalaga, seetõttu ei tohiks jätta kuivaineid väga kauaks kappi seisma. Tavaliselt kipume aga toiduaineid varuma siiski rohkem kui jõuame mõne nädalaga ära tarvitada. Sel juhul võib abi olla metallist kuivainetopsidest. Muidugi peab jälgima, et iga anum oleks korralikult suletud. Tulu võib olla ka õhukindlatest tugevatest kilekottidest või spetsiaalsetest hermeetilistest suletavatest karpidest.

Kõige olulisem on aga aeg-ajalt oma kuivainevaru üle uurida, sest nõnda ei jõua pahaaimamatult poest koju toodud putukad veel sigima hakata. Kindlasti tekib mõte, et ka leedikute munad ei tundu toidu sees just kuigi ahvatlevad. Tegelikult on nii, et kui mõni muna ongi kuskil peidus (pudrus, pähklites, jahus), siis me ei märka seda ja see ei ole meie tervisele mitte mingil viisil ohtlik. Juba koorunud vastsed aga võivad rikkuda terve kapitäie toitu.

Kogu kuivainevarust ühekorraga ilmajäämine tekitab igaühes suurt meelehärmi, kuid paraku on mõnikord raske või isegi võimatu nende saabumist koju vältida. Lisaks eespool mainitud tegevustele tasub igaks juhuks üle vaadata köögi lagi, ülemised nurgad, ventilatsiooniava ümbrused, kapitagused, sest ka seal võib olla leedikute nukke või röövikuid.

Soovime sulle tõhusat võitlust tüütute kahjuritega!